Official Competition 2019 Announced!

Pochatok Film Festival has selected 22 Ukrainian and international short films into the Official Competition, which were chosen by the expert committee.


  • Category A (Amateurs)

    • Iman and Idris Save the Super Robot, Linnéa Teljas Puranen, animation, 05:00, Sweden, 2019
    • The Vroomba of Doomba, Sandra Shim, animation, 02:09, United States, 2019
    • The Ball, Fernando G. Pliego,  live action, 08:22, Spain, 2017
    • Unearthed, Rishith Rajesh Menon,  live action, 08:54, United Arab Emirates, 2018

    Category B (Children studios)

    • Fable, Studio Umeluye Ruchki (Skillful Hands), animation, 02:58, Russia, 2019
    • The Creation of The World, Antonio Coello, animation, 10:00, Mexico, 2019

    Category C (Professionals)

    • Aeiouy, Edward Ramsay-Morin, animation, 01:29, United States, 2018
    • Bearabbit Beibei, Rose Luo, animation, 07:00, China, 2018
    • From up there, Teresa Paoli, live action, 13:00, Italy, 2018
    • Good Night, Makiko Nanke, animation, 06:22, Japan, 2018
    • Grandpa, Laura Franklin, live action, 12:40, Australia, 2017
    • I’ve just had a dream, Javi Navarro, 07:25, Spain, 2014
    • Knightdale Kings, Clark Ivers, live action, 10:20, United States, 2019
    • Mahalia Melts in the Rain, Emilie Mannering, Carmine Pierre-Dufour, live action, 11:15, Canada, 2018
    • Neem Jamun, Kamal Moolwani,  live action, 11:33, India, 2019
    • Pins and Needles, Julien Celin, Kerrie Costello, animation, 02:13, Ireland, 2018
    • Schrodinger’s Cat – Intergalactic Super Spy, Thariq Amir, animation, 02:44, Hong Kong, 2018
    • Straight to the Gallow,Paul Haans & Jeroen Wielheesen, live action, 15:00, the Netherlands, 2018

    Category D (Ukrainian Films)

    • How to cheer up Loneliness, Stepan Koval, animation, 13:09, Ukraine
    • Kadet, Oleksandr Stolyarov,  live action,02:57, Ukraine, 2017
    • Man, Oksana Artemenko, live action, 06:20, Ukraine, 2018
    • Voice, Mykhailo Illenko,  live action, 03:11, Ukraine, 2017
    • Forgiveness Sunday, Olexander Kyrienko, live action, 08:01, Ukraine, 2018

The winners will be judged by professional jury. The Jury will be announced on June 1, 2019.

There will be 3 awards: Best Short Film, Best Children Short Film and Audience award.

The festival will take place June 3-15th in Marhanets city, Ukraine.

Leave a Reply