Official Competition Announced!

Pochatok Film Festival is proud to announce Official Competition which includes 45 Ukrainian and International short films, which were selected by the expert committee in following three categories.


Category A (Amateurs)

 

  • Butterflies | Abby Boyce | Animation | United States | 2018 | 02’14”
  • Foxes | Paulo Pina, Lucas Lopes, Nilo Moreira | Animation | Brazil | 2017 | 02’39”
  • It’s Little Things that Make a Big Difference | Julian Kuhlmey | Animation | Germany | 2017 | 3’
  • My New Year | Arkhip Varfolomeev | Animation | Russian Federation | 2016 | 2’
  • The baboon jungle | Richard Bjurstrom | Animation | Sweden | 2016 | 2’10”
  • The dragon forest | Richard Bjurstrom | Animation | Sweden | 2017 | 9’
  • Treasure Nest  | Joy Tien, Allison Botkin, Mike Bourbeau | Animation | United States | 2014 | 5’9”
  • Zack And The Rainbow: Making Friends  | Natalie Priest | Animation | United Kingdom | 2014 | 5’24”
  • Signs | Alexey Molotkov | Animation | Switzerland | 2018 | 2’20”
  • Legend about Kryviy Rig |  | Animation | Ukraine | 2018 | 1’35”
  • Big Booom |  | Animation | Ukraine | 2018 | 3’59”

 

Category B (Children studios)

 

  • Search It Up | Sara Cox | Animation | United Kingdom | 2016 | 2’
  • The Other Side of the Show | Bacači Sjenki | Fiction | Croatia | 2015 | 7’46”
  • Coco In Cambodia | Coco Whelan | Documentary | Australia | 2017 | 3’21”
  • Rockenroll | Yanina Krytskaya | Experimantal | Belarus | 2017 | 7’42”
  • The search for the lost family | Isolde Asal, Kids ‘n Tricks, 7 Kids + 10 Students | Animation | Germany | 2017 | 6’29”
  • The Water Bottle’s Adventure | Robert Macartney | Animation | Canada | 2018 | 4’
  • Twilight Tales | Mary Smyth | Animation | Ireland | 2018 | 3’41”
  • Desert | Anna Mishkova | Animation | Ukraine | 2018 | 2’46”
  • Sincerity | Dodon Daria | Animation | Ukraine | 2018 | 7’17”
  • Blue pyramid | Polina Kornyushenko | Animation | Ukraine | 2018 | 4’50”
  • How to foster a kitten | Studio “Vesnyanka”, Alexander Yakimets | Animation | Ukraine | 2018 | 3’13”
  • Hug a tree | Sergiy Yatsenko | Ukraine | 2018 | 15’27”

 

Category C (Professionals)

 

  • Blue Cherry | Nathan Jurevicius | Animation | Australia | 2017 | 5’
  • Cuerdas | Pedro Solís García | Animation | Spain | 2014 | 10’
  • Ethnophobia | Joan Zhonga | Animation | Albania | 2016 | 14’20”
  • Family Vacation | Fabian Giessler | Fiction | Germany | 2017 | 9’21”
  • Gelato – Seven Summers of Ice Cream Love | Daniela Opp | Animation | Germany | 2017 | 12’18”
  • Growing Alice | Danilo Zambrano | Fiction | Ireland | 2017 | 3’58”
  • Johann | Franka Braun | Fiction | Germany | 2017 | 9’23”
  • Leave a print | Christina S. Nerland | Animation | United Kingdom | 2016 | 5’14”
  • Lemon & Elderflower | Ilenia Cotardo | Animation | United Kingdom | 2017 | 2’41”
  • Mogu and Perol | Tsuneo Goda | Animation | Japan | 2018 | 8’32”
  • The Naive Friend | Indira Aditi Rawat | Fiction | India | 2017 | 5’10”
  • Rag Dolls | Justin & Kristin Schaack | Fiction | United States | 2017 | 4’12”
  • Rose on the Moon | Panna Horvath-Molnar | Animation | Hungary | 2017 | 2’25”
  • Sawubona | Lungelo Kuzwayo | Fiction | South Africa | 2015 | 10’18”
  • The Artist and the Kid | Sasank Dhulipudi, Deepak Chandramohan, Charlotte Brun | Fiction | India | 2017 | 3’25”
  • The Dog and a Little Bird | Adrian Baluta | Animation | Romania | 2011 | 2’45”
  • The Embroiderers | Julia Vellutin | Animation | Brazil | 2017 | 2’59”
  • The great adventure of Manel and the Magic Toothpicks | Xavier Pijuan | Fiction | Spain | 2015 | 13’35”
  • Wings of Imagination | Arthur Felipe Fiel, João Marcos Nascimento | Animation | Brazil | 2017 | 13’19”
  • Fingerman | Ivan Shoha | Animation | Ukraine | 2017 | 5’44”

The winners will be judged by professional jury: Head of Jury children writer Maryana Malina, screenwriter for children plays Katerina Rizhii, animation director Nikita Tymoshchuk, designer of the logo Julia Peripolkina, screenwriter Anna Smirnova and animation director Taya Kabaeva.

There will be 4 awards: Best Short Film, Best Short Film (Made by Children), Best Novice Film and Audience award.

The festival will take place June 111-15th in Marhanets city.

Leave a Reply